Ha a motiváció témája szóba kerül, mindig egy híres coach hölgy előadása jut eszembe. Idén volt szerencsém Carole Gaskell-el személyesen találkozni, és egy egész napot vele tölteni, ahol megismerhettük James Sale világhírű Motivációs Térkép tesztjének alapjait. Amit tanultunk, úgy gondolom mindenkinek tudnia kell, úgyhogy bele is kezdek:
Mi az a motiváció?
Találtam egy nagyon rövid definíciót : Viselkedésünk energetizálásáért és irányításáért felelős tényezők összessége. Ennél azonban sokkal több van a fogalom mögött. Carole az előadásán azt mondta a motiváció egy energia, ami egész egyszerűen úgy írható le, hogy „ami miatt felkelünk az ágyból minden nap”. Részletesen viszont egy belső hajtóerőként említi, egy olyan belülről jövő (de nem intellektuális) hajtóerő, ami befolyásolja, hogyan érzünk, hogyan gondolkodunk és hogyan cselekszünk.
Hogyan lehetek motivált?
Nagyon sokunk életének fő kérdése. Hiszen azt már mindenki tudja, hogy ha motiváció van, akkor nagyjából az egy jó állapot. Produktív, előre haladó, pozitív, az egész életünkre, érzéseinkre kiható állapot. Ezt keressük az idézetekben, baráti beszélgetésekben és igen a motivációs trénerek előadásain. Egy a bökkenő: Carole segítségével megtudtuk, miből tevődik össze a motiváció. Ha ezekből az összetevőkből az egyik dolog nem érvényesül, akkor sajnos nem valósul meg, nem jön létre.
- Személyiség: Személyiségünk jellege nagyban befolyásolja a dolgokkal kapcsolatos hozzáállásunkat. Így azt is, hogy ha olyan feladattal állunk szemben, amihez nem illeszkedik jól a személyiségünk jellegzetessége, akkor nehéz lesz motivációt találni a megcsinálásához. Pl. Egy nem igazán domináns törtető embernek a pozíciószerzés és nyomulás nem annyira motiváló. Fontos még tudni, hogy a személyiségünk viszonylag állandó, felnőtté válásunk után.
- Énkép: Ez azt jelenti, amit mi elhiszünk magunkról. Amilyen képet alkotunk, ahogyan látjuk saját magunkat. Ha ez a kép torz, negatív akkor a motiváció lángja szintén nem gyullad fel bennünk. Ide tartozik az olyan eset is, ahol az illető személyisége tegyük fel alkalmas lenne a feladatra, de alacsony az önbecsülése, ezért megakad a folyamat.
- Jövőkép: Ez adja a választ a bennünk lévő „miértekre”. Ha negatív a jövőképünk, nincsenek „miértjeink”. Előre mutató elképzelések nélkül a motiváció (még ha az első két pont stimmel is), nem alakul ki. Ilyenkor mondjuk azt, hogy „Ááá minek, úgyse lesz belőle semmi!”.
Mi az, ami segíthet?
A témát boncolgatva sokat böngésztem a neten. A motiváció szóra számtalan tipp és trükk, okos pszichológus által írt könyv, karizmatikus előadó videója illetve alá szinkronizált youtube videók jelentek meg extrém sport és emberi teljesítmények közben. „Meg tudod csinálni!”, „Csak az első lépést kell megtenned”, „Higgy magadban!” és társai a végtelenségig. Ez mind szép és jó, de van itt még egy bökkenő: Számos kutatás bebizonyította, és Carole előadásán is elhangzott, hogy másik egyén maximum stimulálni tudja a saját motivációs „ start gombunkat”, de megnyomni nem! Ezt nekünk kell megtenni, mivel más, külső ember tanácsa-véleménye-gondolata miatt önmagában nem cselekszünk, nem leszünk motiváltak. Illetve de, csak nem úgy, ahogy szeretnénk!
Motivációs előadók:
Dr. Almási Kitti szavait idézve a motivációs trénerek népszerűsége egy pszichológiai folyamatnak köszönhető: a függőségnek! Ugyanis sajnos erre is rá lehet függeni, mint oly sok más dologra! A hatás ugyan az, mint minden függőségi esetben: elmész egy konzultációra, vagy méregdrága előadásra, beadod magadnak a cuccot, majd mámoros boldogságban megkapva a motiváció adagodat egy darabig jól vagy (kinek mennyi idő ez), ám hamarosan megint érzed, hogy sajnos kiürültél, elfogyott és megint KELL!
Coaching:
A coaching ehhez képest nagyon más műfaj, ugyanis (ha jó coach-hoz fordulsz), senki nem fogja megmondani neked a „tutit”. De még azt sem feltétlenül fogják mondani, hogy „semmi sem lehetetlen”. Amit viszont fognak csinálni, az az, hogy kihozzák belőled a legjobb formádat, a Te saját segítségeddel! A coach nem véletlenül jelent más néven edzőt is: az olimpikonok edzői sem feltétlenül képesek olimpiai teljesítményre, de kihozzák a sportolóikból a lehető legjobbat. Éppen ezért egy coach segítségével te leszel az életed „motivátora”. Felismerésekkel, kérdések megválaszolásával és belső munkával egyensúlyba hozhatod a három tényeződet és így tartósan átalakíthatod magad a célod irányába.
Önismeret:
Az önismeretnél nincs jobb receptem. Bár a külső segítség néha nem árt, hisz mindenki beleeshet abba a hibába, hogy nincs őszinte külső visszacsatolás az életében, milyen is valójában. Aki viszont birtokolja és fejleszti az önismeretét, olyan tudásra és kimeríthetetlen energiaforrásra tesz szert, amivel külső segítség nélkül hosszú távon alakíthatja boldoggá és motiválttá az életét. A véleményem viszont az, hogy ott már bűzlik valami, ahol valaki azt mondja „nekem nem kell már ezt tanulnom, ismerem magam”. Nem sajnos kérem ez nem így működik. Részben persze ismerjük magunkat, de ahhoz hogy formában tartsuk ezt az X-men képességünket, tennünk is kell érte folyamatosan.
A következő cikkben tovább kalauzollak titeket a motiváció téma mentén és egy izgalmas dologgal készültem. Mindenki önismereti fejlesztését segítve, egy szuper módszert mutatok be nektek, amit Carole Gaskell előadásán tanultam. A neve Motivációs Térkép, és segítségével könnyebben meghatározhatjátok magatoknak, mi az ami valóban számít nektek? Mi motivál valójában?
Ha pedig úgy érzed megakadtál az önismereti fejlődésed útján, kellene egy jó „edző” aki kihozza belőled a legjobb éned, illetve felteszi azokat a kérdéseket amik segítségével megváltozhat a hozzáállásod, keress bátran!