Mindenki életében eljöhet az az időszak, amikor egyszerűen kilátástalanság veszi körül. Egy megrekedés, megoldhatatlan probléma vagy szituáció beárnyékolhatja, és hatással van egész életünkre. Úgy gondolom azonban, a mai világban nem kell tétlenül tűrni, míg elvonul a fejünk felett (vagy a fejünkben) a vihar! Én is voltam már ilyen helyzetben, így a tapasztalataim alapján összeszedtem milyen megoldások váltak be:
1. Fordulj coach-hoz!
Nyilván ezt fogom írni elsőnek, ám nem az önpromóció vezérel bármennyire meglepő. Mélyen hiszek abban, hogy minden ember számára létezik tökéletes segítő, és ezt általában meg is találja, ha szüksége van rá. Nagy bátorság beismerni, hogy „Igen, segítségre van szükségem!”. Ám a segítő szakmák tengerében könnyen elveszhetünk. Ami miatt mégis a coaching kapta az első helyet a listán az nem más, minthogy szerintem kiemelkedő első állomása lehet egy támogató folyamatnak a jellegéből adódóan. Hihetetlenül sokoldalú eszköztárával, egy jó coach bármilyen típusú egyéni stílushoz és igényhez tud alkalmazkodni, ha pedig úgy látja, más jellegű segítségre van szükséged oda irányít. Ezen kívül a coaching csodája, hogy az ügyfél erőforrásaiból dolgozva, nem „megmondja a tutit”, hanem kihozza az illetőből a lehető legjobb önmagát.
2. Ismerd meg önmagad!
Iszonyat klisé, sablon, blama…is lehetne! Pedig nagyon hatásos! A 21. századi ember általánosan meg van győződve arról (pláne egy bizonyos kort elérve), hogy teljes mértékben tisztában van önmagával. Ismeri a szokásait, jellemzőit, reakcióit, esetleg még azt is tudja milyen csillagjegyű és ez mit jelent. Ám amikor váratlan szituáció éri, esetleg érzelmi krízisbe kerül, megáll a tudománya. És itt jön a képbe az önismeret témája. Sokat elmond a fontosságáról, hogy egyetem által jóváhagyott felsővezetőknek tartott tréning anyagaimban is nagy hangsúlyt kap ez a téma. Nem győzöm hangsúlyozni, az önismeret nem egy állandó, egyszer megszerzett tudás. Ideális esetben velünk fejlődik, és ha picit tudatosabbak vagyunk, rá is segíthetünk. Egy nehezebb időszak pedig a legjobb alkalom felülvizsgálni, mi is zajlik bennünk, ehhez pedig számtalan mankót találhatunk. Legyen az egy támogató könyv, egy önismereti módszer elsajátítása, egy új meditációs technika vagy akár intuitív önvizsgálat, itt az ideje elkezdeni!
3. Foglalkozz valami teljesen mással!
Kutatásokkal bizonyított, hogy egy problémájában, életében megrekedt, esetlegesen depresszív egyén képtelen a „dobozon kívüli” gondolkodásra. Ne várd magadtól, hogy kreatív legyél, és azt sem, hogy megtáltosodva hirtelen átváltozz pozitív személyiséggé ilyen állapotban! Űzött vadként, a saját dobozodban faltól-falig rohanva nem jutsz előre. Az élet adta nehéz helyzetek, elakadások állapota nagyban hasonlít egy kreatív válsághoz. Ilyenkor bármilyen furcsa, mint minden kreatív folyamat elakadásánál, egyszerűen szünetet kell tartani! Csinálj valami teljesen mást, szokatlant! Olyat, aminek köze nincs a problémád megoldásához, de semmiképp sem kötelezettség. Az emberi agy és szellem varázslatos képessége, hogy ekkor el tudja engedni a „gumicsontját”, és képes lebontani a kiépített falait.
4. Mozgasd meg magad!
A 3-as ponthoz csatlakozva, a mozgás is lehet egy merőben eltérő tevékenység, ami kimozdít a saját „dobozodból”. Ám úgy gondolom, megérdemel egy külön pontot. Fizikai testünk terhelése, mozgatása ugyanis nem csupán kifáraszt, és nincs erőnk utána gondolkodni. Tudtad, hogy már a testtartásod is befolyásolja a közérzetedet? Orvosi tény, hogy mozgás közben olyan biológiai folyamatok indulnak el, hormontermelésünkkel egyetemben, mely nagyban hozzájárul a pozitívabb közérzet, az egészséges psziché és motivációs szintünkhöz. Ebből adódik a kapcsolódás a mentális állapot, és a problémamegoldási képességünk javításával is.
5. Használj esszenciális illóolajakat!
Az egyik kedvenc témám manapság az aromaterápia integrálása az egyéni fejlesztés, gyógyítás, coaching területébe. A gyógynövények hatékonysága a gyógyászatban (magyar beszédes neve is mutatja), már őseink óta köztudott tény, amit a modern orvoslás is előszeretettel használ. Sokan elfelejtik viszont, hogy a különböző növények igen nagy mértékben kihatnak az idegrendszerünkre is. Mi sem igazolja ezt jobban, mint például a mindenki által ismert levendula nyugtató-lazító hatása. Ha nehéz helyzetben vagy, javaslom, járj utána milyen illóolaj lenne a legmegfelelőbb az adott helyzetedre, és konzultálj egy szakértővel, nehogy belefuss egy rossz minőségű (akár mérgező) termékbe! Az aromaterápia egyik legnagyobb előnye, hogy azonnal hat, így rögtön tudni fogod, ha megtaláltad amire szükséged van!